Kingův web   Jak nenasrat antikváře   Geneze
  Zle byste pochodili, kdybyste hned na počátku svého obchodního vyjednávání nasrali tu nejdůležitější postavu, kterou chcete pumpnout o pár peněz, nákupčího v antikvariátu.

Zde je několik zásad, které je dobré dodržet:

 1. nikdy nepřinášíme své poklady pět minut před koncem výkupní doby
 2. nikdy nepřinášíme své poklady v době, kdy si nákupčí pošušňává na svačině
 3. knížky vyložíme na pult všechny a necháme antikváře, aby se v nich chvíli rochnil, nevykládáme je postupně s očekáváním, co on na ně
 4. nikdy nepožadujeme ocenit jednotlivé kusy, dělají to neradi, je to jejich know-how, tak jim ho nechme
 5. zásadně nepoužíváme větu: "Vy to neznáte, dyť to je významný..." , to vás každý antikvář vykáže ze svého kvelbu
 6. nikdy nesdělujeme, kolik bychom dostali za ty své kousky v jiném antikvariátě, odpověď by totiž byla jasná: "Tak tam s těma sračkama běžte..."
 7. taky je zásadně zapovězená věta, v případě, že vám nabídnutá cena nevyhovuje: "Tak to je raději všechny hodím do popelnice...", buďte si jistí, že je pak skutečně budete cpát do kontejneru na separovaný odpad, přestože jste je před chvílí z toho kontejneru vylovili
 8. nikdy nesmíte požadovat alespoň polovinu té ceny, kterou jste viděli ve výloze, odpověď by byla opět úsečná: "Přijďte, až  ty knihy z výlohy prodáme"
 9. nikdy neargumentujeme tím, že jsme ty knihy koupili přímo v jejich antikvariátě, měli by pocit, že chcete za ně téměř tolik, za kolik jste je koupili, ale oni jsou ochotni vám dát tak maximálně 20%
 10. vždy ochotně předložte občanský průkaz, bez poznámek, že není orgánem státní správy a že na to nemá nárok, on nárok prostě má stejný, jako vy máte nárok, aby vám vyplatil penízky

Obecné zásady, jako nesmrdět, nekýchat, usmívat se, a tvářit se submisivně zde neuvádím, ty jsou prostě normálem.

Pokud toto všechno dodržíte, nebude v Praze antikváře, který by od vás nekoupil i vystřiženou a vyplněnou křížovku.

 

Jak poznat toho pravého nákupčího v antikvariátu

 

Na druhou stranu je důležité předem odhadnou dobrého antikváře, kterého rukám můžeme s klidem přenechat osud našich knih. Že nejsou všichni stejní, že nejsou všichni odborně na výši, že nejsou všichni obchodně na výši, to poznáte záhy, jakmile vstoupíte alespoň do tří antikvárních kvelbů. Jak poznat toho pravého? Za pomoci Aschových poznámek jsem to shrnul do několika bodů.

Správný antikvář:

 1. při našem vstupu do prodejny okamžitě pozná, že chceme něco prodat a s úsměvem nás vyzve, abychom vyložili své poklady na pult
 2. mladší ženy do 40 let oslovuje zásadně slečno, starší dámy zase madam, ostatním říká pane snad kromě knížete Schwarzenberka, tomu říká pane Karle nebo Jasnosti. Oslovení pane u něj zažijí i houmlesáci
 3. jediným pohledem na knížky určí jejich původ: "Á, to máte po babičce, jó, strejda byl učitel, vy jste chodila do jazykovky, vy se ráda bojíte..." atd.
 4. je ve věku mezi 35 až 55 lety, má alespoň 4 semestry nějaké vysoké školy, zásadně není vyučeným knihkupcem, snaží se mluvit minimálně 3 světovými jazyky.
 5. je nedbale, ale vkusně oblečen, žádný oblek, ale ani žádný umaštěný pracovní plášť.
 6. je vousatý a podle možností nosí vlasy na ramena, antikvariát je vlastně underground knižní kultury a tak i antikvář musí mít underground-look, v minulém režimu byl v opozici, dělat nejspíš ve stavebnictví nebo v kotelně,  pije červené víno Merlot nebo Cabernet a občas kouří balené cigarety.
 7. vám samozřejmě kouká do očí, usmívá se a vy do konce obchodní prezentace vůbec nevíte, co koupí a co ne. Většinou koupí to, na co se vůbec nepodíval.
 8. přestože nic od vás nekoupí, neodcházíte vystresovaní, ale s úsměvem, že vám někdo slušně a vtipně naznačil jakéto sračky jste chtěli prodat do antikvariátu.
 9. slušně poděkuje za nabídku, pomůže vám uložit knížky do baťohu a na závěr před rozloučením přidá nějaký vtípek.

Návštěva toho správného antikvariátu pro vás může znamenat stejný zážitek, jako návštěva divadla, nóbl restaurace nebo šantánu s eskamotérem.

 

Připomínky pište na e-mail: igorsumilov@seznam.cz a nestyďte se.

 

Masaryk
Tomáš G. Masaryk
náš největší státník

Karel Gott
Karel Gott
náš největší pěvec

Kratochvilova Jarmila
Jarmila Kratochvílová naše nejlepší atletka

R. A. King
náš někdejší největší odborník v oblasti Antikvariátů