Kingův web   Jak oblbnout antikváře   Geneze
 

č nám všem vlastně jde, je vydělat trochu prachů, na kredit do mobilu, na novou kérku, či konečně funkční MP3 přehrávač. Proto je nutné antikváře oblbnout, aby zaplatil víc, než sám chce.

Děvčata to mají jednodušší. Antikváři jsou z 95% muži. Zakomplexovaní muži, neschopní sbalit holku. Když děvče projeví zájem o jejich osobu a pak vzdychne: "Jak můžete všem těm knížkám rozumět, jste tak chytrý a vzdělaný". No... Ale jdeme k zásadám.

 1. vždy si někde zjistíme běžné ceny  toho, co nabízíme, buď předchozí prohlídkou v několika antikvariátech, nebo na internetu, není od věci si prodej prodiskutovat s odborníky na diskusních serverech, jako např. Klub antikvariáty na Okounu nebo na Lopuchu
 2. ty knížky, o kterých víme, že jsou hledané, zamícháme mezi ostatní, vyložíme je všechny na pult, a řekneme: "Pokud se vám budou nějaké hodit, tak si je vyberte"
 3. antikvář dá na stranu ty lepší a navrhne vám cenu, ty zbylé jsou na odpis, tak zkusíme tento manévr, nabízenou cenu zdvojnásobíme a řekneme, že to je za všechny knihy i ty, které si nevybral, většinou to zabere
 4. druhá možnost je, že z těch vybranejch vememe zpáty dvě tři, podle nás nejlepší a opět se zeptáme na cenu, často pak antikvář sníží cenu daleko více než je hodnota těch knih, které jsme dali stranou a my teď vyměníme knihy, ty co jsme si naoko chtěli nechat a vpálíme mu je za cenu toho rozdílu a ty druhý si šoupneme do ruksaku, nemůže se bránit a tak nám vysolí penízky na dřevo
 5. z hromady knih vybereme jednu a řekneme: "Tuto knihu mají u konkurence za 2 tácy ve výloze, ale já ji raději prodám vám, sympaťákovi tak za 5 stovek", ta sleva o 3/4 zabírá okamžitě
 6. nejlepší trik je tento: po vyložení knih na pult se okamžitě zeptáme: "A vykupujete taky monografii od Josefa Sudka, tu starou, s takovým bílým přebalem?" a nečekáme na odpověď a slíbíme, že ji zítra doneseme, Sudkovu monografii koupí každý antikvář a opojen zítřejším obchodem od vás všechny knihy koupí za dobrou cenu, aby vás nenaštval

 

Druhá skupina triků vyžaduje více vašeho času. Ale proč bychom úspěšnému obchodu něco neobětovali.

Adrewova prenegociační metoda:

 1. Z hromady knížek určených k prodeji odborným posouzením vybereme několik kousků, u kterých je malá pravděpodobnost, že by se nacházely v antikvariátech ve větším množství. Na papírek si zapíšeme názvy těchto knih.
 2. Sedneme k telefonu a zavoláme do vybraného antikvariátu a zeptáme se zda nám mohou prodat uvedené knížky, které máme na papírku. Pokud je odpověď záporná, je to dobrý začátek.
 3. Po několika dnech požádáme svoji maminku nebo ségru, aby se šla zeptat do vybraného antikvariátu s našim lístkem v ruce, zda mají tyto knížky na skladě. Odpověď mi měla být opět záporná. V případě, že by byla kladná, ať se pouze zeptají na cenu.
 4. Po několika dne zašleme e-mail do vybraného antikvariátu s tím, že naše organizace nutně potřebuje předmětné knihy, avšak že můžeme akceptovat pouze cenu ve výši xxx korun za kus. Samozřejmě cena musí být dostatečně vysoká, ale zároveň reálná.
 5. Posledním krokem je prodej naší hromady knih. U vybraných knih nezapomeneme poznamenat, že jsou v poslední době vyhledávané, takže čekáme férovou cenu. Nabídnutá cena bude určitě více než férová.
 6. Tento postup byl vyzkoušen Andrewem i při distribuci úplně nových knih z jeho nakladatelství do knihkupectví. Jak se jmenuje to tvé nakladatelství, Andrewe? (joke)

Metoda brejlatého dědka s kufříkem (taky prenegociační).

 1. Tato metoda je nevyzkoušená, ale odkoukaná v několika antikvariátech.
 2. Do antikvariátu vstoupil starší pán, otevřel kufřík, vytáhl zápisník a začal si zapisovat různé knížky z regálů.
 3. Po chvíli si nechá zavolat vedoucího a zeptá se, zda když vybere cca 300 knih může dostat na ně fakturu nebo se to musí platit v hotovosti.
 4. Pak vysvětlí, že buduje žákovskou knihovnu v jakémsi diagnostickém ústavu, a že už vybral první várku knih.
 5. O týden se vrátil, s úsměvem oznámí antikváři, že jeho ředitel už požádal o finanční prostředky na nákup knih.
 6. Poté otevře kufřík na na pult vyloží několik knih, které má prý ředitel po svém tátovi a rád by je prodal. Antikvář s vidinou příštích velkých prodejů ty jeho neprodejné knížky s úsměvem na tváři koupí.
 7. O týden se brejlatý pán s kufříkem opět dostaví, opět něco slíbí a opět vytahuje z kufříku část sebraných spisů Aloise Jiráska.
 8. A takto lze postupovat až dojdou antikvář nervy, nebo vám knížky určené k prodeji.

Triků je mnohem více, pokud vám nějaký vychází, podělte se s ostatními.

 

 

řipomínky pište na e-mail: igorsumilov@seznam.cz a nestyďte se.

 


Karel Čapek
náš největší písmák

Švejk
Josef Švejk
náš největší hrdina

R. A. King
náš někdejší největší odborník na antikvariáty