Antikvariáty rozšiřují prodej starých knih i na internet

Praha - Prodej starých knih, pohlednic, grafických listů či hudebních desek se v Česku z antikvariátů postupně rozšiřuje i na internet. Stále více majitelů antikvariátů totiž kromě kamenných obchodů začíná provozovat i elektronické obchody, ve kterých nabízí až několik tisíc starších knižních titulů. Knihkupci si prodej prostřednictvím e-shopů pochvalují a tvrdí, že zájem Čechů i zahraničních zákazníků o nákup starých knih prostřednictvím internetových antikvariátů roste.
Letos na jaře zprovoznila internetový obchod například společnost 1. mělnický antikvariát a knihkupectví ŽELVA, která dříve měla na internetu pouze nabídkový katalog. "Možná až čtvrtina našich tržeb již pochází z internetového prodeje, který nám velmi pomáhá. Je spousta míst, kde antikvariáty nejsou, takže prostřednictvím internetu si nyní u nás mohou koupit knihy i lidé například z malých vesnic," řekla Markéta Přerovská ze společnosti 1. mělnický antikvariát a knihkupectví ŽELVA.

Rostoucí význam prodeje starých knih přes internet potvrzuje také majitel táborského antikvariátu a galerie Bastion Miroslav Nimrichtr, který internetový antikvariát zprovoznil v roce 2005. "Prodej přes internet se neustále zvyšuje a nyní činí odhadem pět až deset procent našeho obratu," řekl Nimrichtr.

Podle něj knihy, pohlednice či grafiku v táborském antikvariátu díky internetu nakupují lidé i ze vzdálených regionů Česka či zahraniční sběratelé. "V internetovém obchodě se velmi dobře prodávají například knihy, které jsou přísně lokalizované na některý region. Nějakou místopisnou publikaci o Ostravsku bych v Táboře normálně prodával rok, ale na internetu si ji někdo během pár dní či týdnů koupí," podotkl.

V některých virtuálních antikvariátech jsou k dostání především levnější knihy či staré hudební nosiče. Například 1. mělnický antikvariát na internetu nabízí průměrně 7000 knižních a hudebních titulů, přičemž pracovníci antikvariátu databázi pravidelně aktualizují.

"V internetovém obchodě máme hlavně běžné knížky, jejichž cena se pohybuje většinou do sta korun," uvedla Přerovská, podle které internet není příliš vhodný pro prodej drahých knih či grafických listů, jejichž cena se může vyšplhat na několik tisíc korun. "Sběratelé si je totiž chtějí před nákupem důkladně prohlédnout," podotkla Přerovská.

Internetový obchod ale podle Nimrichtra podporuje i prodej dražších antikvariátních kousků. "Sběratelé si na našem internetu najdou a zarezervují to, co dosud v kamenných antikvariátech marně sháněli, a pak si to přijedou koupit," uvedl Nimrichtr. Dodal, že v internetovém antikvariátu často nakupují dražší zboží zahraniční klienti, kteří kvůli knížce v hodnotě několika tisíc korun nechtějí cestovat do Česka.

Nimrichtr tvrdí, že jeho antikvariát by se uživil i bez internetového obchodu, protože poptávka po starých knihách v Česku neklesá. "Bylo by to ale výrazně horší než teď. Tržby, které máme z internetového obchodu, totiž vůbec nejsou špatné," uvedl.

Obliba nakupování na internetu v Česku stále výrazně roste. Na internetu loni podle průzkumu společnosti GfK nakupovalo již 3,1 milionu Čechů, což je o desetinu více než v roce 2005. Celkově již nákup přes internet vyzkoušelo 85 procent internetové populace ČR. Nejoblíbenějším sortimentem zboží jsou knihy, časopisy, spotřební elektronika a výpočetní technika.

Loni celý tuzemský internetový trh vzrostl o 40 procent na zhruba 14 až 15 miliard korun. Provozovatelé internetových obchodů očekávají výrazný nárůst tržeb i v letos. Podle nezávislých odhadů celkový trh letos dosáhne přibližně 18 miliard korun.

Autor: ČTK. (ČTK)
13:36 - 05.08.2007