Vzácnou knihu ukradenou v Děčíně nabízela internetová aukce eBay

 

23. ledna 2008  12:50

Je to mimořádný úspěch Interpolu a dar všem, kteří se zajímají o historii. Děčínští archiváři se po třinácti letech dočkali vzácné ukradené archiválie z 16. století. Interpol dokázal vypátrat a vrátit ručně psanou soudní knihu obce Severní.
Jan Němec, ředitel Státního okresního archivu v Děčíně, ukazuje opět nalezenou soudní knihu obce Severní.foto: Martin Krsek,  MF DNES

Jan Němec, ředitel Státního okresního archivu v Děčíně, ukazuje opět nalezenou soudní knihu obce Severní.

V děčínském archivu knihu mají od minulého týdne.

"Nařizuje se všem rychtářům, aby se jejich synové naučili číst a psát," zapsal roku 1561 do knihy písař obce Severní (dnes součást Lobendavy na Šluknovsku). Bylo to jedno z nařízení, které vydal tehdejší majitel panství, saský šlechtic Georg Schleinitz z hradu Tolštejn.

"Soudní kniha byla vedená v letech 1542-1595. Obsahuje zápisy o peněžních transakcích vesničanů nebo výměně rychtářů. Má celkem 247 listů. Jsou v ní nejstarší záznamy k dějinám obce. Slouží také jako jedinečný pramen k sestavování rodokmenů," přiblížil význam památky ředitel Státního okresního archivu v Děčíně Jan Němec.

V průběhu své pětisetleté existence přestála soudní kniha ledasco - války, požáry, morové epidemie.

Rána osudu stihla archiválii roku 1995
Tehdy se neznámý pachatel vloupal do židovské synagogy v Děčíně, kde měl okresní archiv depozitáře. Sebral řadu cenností, staré tisky a velkou sbírku pohlednic. Soudní kniha představovala mezi ukradenými památkami to nejvzácnější. Hodnota je nevyčíslitelná.

Pátrání po pachateli bylo bezvýsledné. Policie a archiváři mohli jen doufat, že se ukradené věci objeví na trhu se starožitnostmi. A stalo se.

Kniha se objevila v internetové aukci
Soudní knihu Severní zařadil v roce 2006 do internetové aukce eBay jeden londýnský antikvariát.

"Všiml si toho pracovník z univerzitní knihovny ze Stuttgartu Bernd-Christoph Kämper. Na své podezření upozornil archiv v prosinci 2006, okamžitě jsme kontaktovali policii," popsal ředitel archivu rozhodující okamžik.

Začalo rok trvající vyšetřování
Česká policie zkontaktovala Interpol, který zprostředkovával spolupráci s britským Scotland Yardem.

"To byl největší oříšek, bylo to v době, kdy byli britští policisté zavalení protiteroristickými opatřeními," poznamenal Jan Němec.

Z londýnského antikvariátu nakonec překvapivě vedly přímé stopy do České republiky.

"Ředitel antikvariátu je český občan s trvalým bydlištěm v Novém Jičíně, který má dlouhodobé obchodní aktivity v zahraničí," popsal propojení vyšetřovatel z kopřivnické policie Josef Marek.

Policie nezjistila, že by byl ředitel londýnského antikvariátu přímo napojen na pachatele krádeže v děčínském archivu.

"Velmi dobře spolupracoval. Na výzvu knihu okamžitě vydal. Získali jsme od něho i popis člověka, jenž mu kradenou archiválii prodal," dodal vyšetřovatel.

Vzácnou knihu čeká restaurování
Teď děčínská policie prověřuje nové stopy. Naděje na navrácení i ostatních památek ukradených roku 1995 společně se soudní knihou Severní není ale s ohledem na časový odstup velká.

Vrácená soudní kniha v děčínském archivu dlouho nepobude. Opakované přesuny a nevhodné uložení v době po krádeži se podepsaly na jejím stavu. Čeká ji komplexní restaurování v odborných dílnách v Liberci.

Krádeže a vývozy kulturního dědictví České republiky se rozvinuly do dramatických rozměrů v devadesátých letech 20. století. Největší ztráty utrpěla církev. Podle jejích představitelů napáchalo toto období na českých církevních památkách větší škody než třicetiletá válka.

Česká policie nyní pátrá po zhruba 16 000 ukradených předmětech kulturní hodnoty. Eviduje pak zhruba 1 400 předmětů nalezených při vyšetřování kriminální činnosti, ke kterým pro změnu hledá majitele. Bohužel jen v malém procentu končí případ podobným happy endem jako u soudní knihy ze Severní.

. Soudní kniha obce Severní

pochází z let 1542 - 1595. Má 247 listů, ručně se do ní zapisovaly peněžní transakce, výměny rychtářů a nařízení vrchnosti. V roce 1995 byla ukradena z depozitáře okresního archivu. Našla se v aukci eBay.

Autoři:

  • Martin Krsek
  •  MF DNES